Rekuperacja

 

 

Terminem rekuperacja określa się system wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stosowany w nowoczesnych budynkach, m.in. w domach jednorodzinnych. Działanie tego systemu opiera się na odzyskiwaniu ciepła z usuwanego powietrza. Proces ten odbywa się w specjalnych wymiennikach ciepła zwanych rekuperatorami.

 

Nowoczesne budynki powszechnie nazywane energooszczędnymi lub pasywnymi (NF40, NF15) charakteryzują się tym, że są bardzo szczelne i dobrze ocieplone w porównaniu z budynkami tradycyjnymi. Wentylacja w tego rodzaju budownictwie poprawia komfort oraz istotnie wpływa na samopoczucie użytkowników. Jednak w budynkach o małym zużyciu energii NF15 wentylacja grawitacyjna może powodować straty ciepła wskutek podgrzewania powietrza wynoszące nawet 80%. Z tego względu stosowanie wentylacji grawitacyjnej jest mało ekonomiczne. Natomiast instalacja wentylacji nawiewno-wywiewnej z systemem rekuperacji pozwala osiągnąć wymagane wskaźniki zapotrzebowania na energię dla domów pasywnych i energooszczędnych.

 

Oprócz mniejszego zużycia energii oraz niższych kosztów ogrzewania pomieszczeń rekuperacja przynosi szereg innych korzyści, m.in.:

 

·         gwarancja efektywnej wymiany powietrza w pomieszczeniach wentylowanych,

·         poprawa komfortu użytkowników budynków,

·         sprawniejsze usuwanie wilgoci oraz zapachów z pomieszczeń,

·         zmniejszenie ilości kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń, takich jak CO2, alergeny itp.

·         redukcja kosztów podczas budowy domu; rezygnacja z kominów wentylacji grawitacyjnej, wielkości pieca grzewczego czy np. zmniejszenie mocy i gabarytów grzejników,

·         poprawa bilansu energetycznego budynku,

·         wzrost wartości nieruchomości.

 

      

Facebook MAVENT